Urządzenie mieszkania lub domu to zadanie bardzo odpowiedzialne. Funkcjonalność i wygoda poszczególnych pomieszczeń wpływa na życie całej rodziny. Dlatego tak istotne jest dobrze wszystko rozplanować. Kuchnia w domu jest jednym z ważniejszych pomieszczeń. Jak ją urządzić?

Kuchnia otwarta

Coraz częściej planując układ mieszkania kuchnia w domu z pomieszczenia zamkniętego staje się częścią salonu. Podyktowane jest to nie tylko metrażem wymuszającym takie rozwiązania, ale zmianą stylu życia. Kuchnia otwarta na salon pozwala na przyrządzanie posiłku przy jednoczesnym czynnym uczestniczeniu w życiu innych użytkowników pokoju gościnnego. Jak ją urządzić by spełniała swoje zadania a jednocześnie płynnie łączyła się z sąsiednim pomieszczeniem?

Głównym elementem łączącym kuchnie z salonem będzie kolor ścian, rodzaj podłogi i umeblowanie. Zastosowanie takiej samej stylizacji w obu miejscach podkreśla ich jedność przy różnych funkcjach do jakich zostały przeznaczone. Granicę między nimi wyznaczą detale dopasowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Kuchnia wykorzystywana w niewielkim stopniu może zostać zaprojektowana jako aneks całkowicie otwarty na salon gdzie ciąg szafek oddzielony jest od salonu jedynie stołem. Wszelkie wyposażenie wkomponowane jest w meble kuchenne przez co pomieszczenie do przygotowywania posiłków staje się jakby dodatkiem do pokoju, w którym toczy się codzienne życie.

Dobrym elementem granicznym może być też lada lub forma barku, za którymi przygotowuje się posiłki nie tracąc kontaktu z rodziną lub zaproszonymi gośćmi. Funkcje te spełni doskonale również wyspa. W zależności od wielkości pomieszczenia może ona mieścić w sobie samą płytę grzewczą lub dodatkowo zlew, małą lodówkę czy zmywarkę, a także wykorzystując przedłużony blat, służyć za miejsce do spożywania posiłków.

Do wyznaczenia granicy może posłużyć szklana tafla, rząd wiszących lamp albo słupy konstrukcyjne obecne w mieszkaniach na poddaszu. Kuchnia otwarta to także taka, którą dzieli od salonu ściana, ale z otworem w formie okna umożliwiającym swobodną komunikację. Wielkość okna jest dowolna, uzależniona od potrzeb i fantazji mieszkańców. Charakterystycznym elementem oddzielającym oba pomieszczenia może być podwyższenie w formie podestu na którym zbudowana jest kuchnia z jadalnią.

Dodatki tworzą klimat

Kuchnia w domu w połączeniu z jadalnią i salonem to centrum życia rodzinnego. Aby wszyscy czuli się w nim jak najlepiej warto zadbać o dodatki podkreślające ich spójność. Bibeloty, obrazy, zdjęcia, serwetki, wazony i inne drobnostki połączą wspólną stylistyką pomieszczenia, a także zaznaczą indywidualny charakter każdego domownika.