Kupując płytki ceramiczne, często skupia się jedynie na ich walorach wizualnych. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę także na ich specyfikację techniczną, bo mają być one trwałym elementem wyposażenia, służącym przez długie lata.

Ceramika domowa, czyli na co trzeba zwrócić uwagę kupując płytki?

Wybierając płytki, uwagę poświęcić trzeba różnym parametrom. Aby wybór ten był łatwiejszy, poniżej znaleźć można kilka najważniejszych porad i informacji odnośnie do ceramiki. I tak, do podstawowych kryteriów wyboru płytek ceramicznych należą:

  1. Rodzaj powierzchni: mat albo połysk.
  2. Nasiąkliwość wodna – składają się na nią: rodzaj masy bazowej oraz szkliwa, stopień porowatości powierzchni, ale też nasycenie pigmentem. Pod tym względem płytki dzieli się na trzy grupy. Grupa I: płytki o nasiąkliwości nie przekraczającej 3%, nadają się do pomieszczeń bez ogrzewania. Grupa II: nasiąkliwość między 3-10%, to płytki dobre do wykładania ścian oraz podłóg bez podciągania wilgoci z podłoża. Grupa III: płytki odznaczające się nasiąkliwością wodną od 10 do 20%, kładzie się je wyłącznie na ścianach.
  3. Ścieralność – oznaczona klasą od I do IV. Im wyższa klasa, tym większa odporność na ścieranie. Płytki kładzione na ścianach mogą mieć klasę najniższą, bo nie są eksploatowane zbyt intensywnie. Natomiast płytki podłogowe w łazience domowej, mogą należeć do klasy II, bo chodzi się po nich boso albo w kapciach. Inaczej sytuacja przedstawia się jednak w łazienkach publicznych, gdzie potrzebna będzie wyższa klasa ścieralności. Do kuchni najlepsze będą płytki klasy III.
  4. Twardość minerałów – podaje się ją w skali Mohsa: od 1 do 10. I tak na przykład minerały o twardości 1 i 2 można zarysować nawet paznokciem, a te o twardości 5, jedynie ostrzem stalowym. Do domu najlepiej zakupić płytki o twardości 5 albo 6.

 

Rozmiar płytek łazienkowych

Zazwyczaj największym problemem jest wybór płytek do łazienki. Te dostępne obecnie na rynku, dostępne są w różnych rozmiarach, które wahają się od 30x30cm, 20x50cm, aż do 60×120 cm. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że ceramika łazienkowa wpływa na wrażenia wizualne, a więc rozmiar płytek ma dość duże znaczenie. W ostatnich latach najmodniejsze stały się płytki duże, w jasnych albo szarych barwach, które sprawiają, że łazienka wygląda na elegancką i bardzo nowoczesną. Tego rodzaju płytki zwiększają optycznie przestrzeń, jednocześnie ją ożywiając. Ciekawym pomysłem jest także ułożenie w łazience płytek o różnych rozmiarach, które pomogą w ekspozycji poszczególnych części pomieszczenia. Kupując płytki ceramiczne do swojego domu warto sprawdzić także, czy są one z jednej partii produkcyjnej – aby posiadały jednakowy odcień.