Aranżacja małych pomieszczeń to duże wyzwanie dla projektanta. Jak wybrać praktyczne płytki, które sprawdzą się w niewielkiej kuchni? Jakie kolory ścian wybrać do małej sypialni? Małe powierzchnie wymagają nietypowych rozwiązań i nieschematycznego myślenia. Jak połączyć funkcjonalność wnętrza z efektownym wykończeniem?

Pomysł na kuchnię niewielkich rozmiarów

Kuchnia stanowi serce każdego mieszkania, a odpowiednie zagospodarowanie tego miejsca to klucz do zadowolenia jej użytkowników. Rozsądnym wyborem w przypadku małej powierzchni jest otwarcie jej na sąsiadujący salon, by optycznie powiększyć przestrzeń.

Jakie wybrać płytki na podłogę do małej kuchni? Najlepszym sposobem na powiększenie niewielkich obszarów jest stosowanie kontrastu barw – w przypadku ciemnej zabudowy można śmiało wybrać jasną glazurę. Ciemny front mebli nada optycznej głębi, dzięki czemu kuchnia będzie sprawiała wrażenie większej niż jest w rzeczywistości.

Płytki powinny być nie tylko ładne, ale również praktyczne. Jak wybrać pomiędzy płytkami ceramicznymi a gresem? A może pokusić się o kamień bądź postawić na drewno? Kuchnia to miejsce narażone na częste zabrudzenia – podłoga powinna być odporna na ścieranie oraz nie sprawiać problemów z utrzymaniem czystości.

Aranżacja niewielkiej sypialni

Sypialnia to miejsce wypoczynku, musi łączyć więc w sobie funkcjonalność i ciekawy design. Po pierwsze odpowiedni dobór koloru ścian – zdecydowanie warto postawić na jasne barwy. Ale nie musi być to jedyne rozwiązanie, ciekawą propozycją jest fototapeta bądź modna w ostatnim czasie powierzchnia tapicerowana.

Drugą istotną sprawą jest światło – naturalne i sztuczne. W ciemnym kącie dobrze jest umieścić dodatkową lampę, która doświetli przestrzeń. Ciekawym pomysłem może okazać się dekoracyjny zagłówek, który oprócz swojej standardowej funkcji może jednocześnie przyciągać oko i stać się ozdobnikiem.

W sypialni warto zrezygnować z wyrazistych kolorów oraz dużej ilości zdobień – pastelowe kolory i opływowe kształty zapewnią odpoczynek zmysłom.