Jest wiele sposobów na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jednym z nich jest budowa domu weselnego. Wiele par, które planują wspólną przyszłość musi borykać się z długim oczekiwaniem na miejsca, w których można wyprawić wesele. Dlatego też jest to dobry sposób na własny biznes. Zanim jednak przystąpi się do działań należy zdobyć wszelkie pozwolenia i zgody na budowę domu weselnego.

Planowanie biznesu

Przede wszystkim należy zaplanować to, co chce się oferować potencjalnym klientom. Trzeba podjąć kilka istotnych decyzji dotyczących ilości sal weselnych, budowy ich w taki sposób, aby była dobra akustyka, otoczenia, czyli ogródka.

Ważną kwestią jest również to, czy będzie się oferowało pokoje pod wynajem, czy będzie własna kuchnia, czy catering oraz czy zamierza się mieć bar. Dopiero po dokładnym przemyśleniu rodzaju działalności, terenu, który chce się przeznaczyć pod budowę domu weselnego należy przejść do formalności.

Jakie pozwolenia oraz zgody są wymagane aby zbudować dom weselny?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy dana działka posiada plan zagospodarowania przestrzennego oraz czy dopuszcza on możliwość budowy domu weselnego. Jeśli taka sytuacja nie występuje to należy zgłosić się do urzędu gminy z prośbą o wydanie warunków zabudowy pod dom weselny.

Budowa domu weselnego

Sam proces budowy powinien poprzedzać okres dokładnego planowania oraz projektowania budynku. W związku z tym warto skorzystać z dobrej firmy projektowej, która będzie w stanie stworzyć projekt domu weselnego dopasowanego do planów inwestycyjnych ale także przepisów, które określają dokładne wymogi tego typu budowli.

Koszt skorzystania z firmy projektowej nie jest mały, jednak w konsekwencji bardzo się opłaca. Wiele osób buduje domy weselne bez konsultacji z projektantami, a następnie okazuje się, iż nie mają odpowiednich zgód aby ruszyć z działalnością i wymagana jest kosztowna przebudowa domu weselnego.

Po zbudowaniu domu weselnego następuje jeden z najtrudniejszych etapów. Składa się on bowiem na uzyskiwanie decyzji oraz pozwoleń. Ośrodki, których zgody są wymagane to: Państwowy Inspektorat Sanitarny, Wydział Architektury, Państwowa inspekcja Pracy, a nawet Państwowa Straż Pożarna.