Urządzenie biura, które sprzyjało będzie efektywnej pracy, to nie lada wyzwanie. Bez względu na to, czy zajmujemy się wykończeniem dużej powierzchni biurowej w firmie czy planujemy wydzielić sobie niewielki kącik biurowy w mieszkaniu, przyda nam się kilka rad, które pomogą nam podjąć właściwe decyzje, jeśli chodzi o wyposażenie gabinetu. Podpowiadamy, co warto mieć na uwadze, wybierając meble do biura, żeby stworzyć sobie przyjemną przestrzeń do pracy.

Wyposażenie biura. Stół i fotel do gabinetu

Najważniejszym elementem w każdym biurze są meble, a zwłaszcza biurko i fotel. To w dużej mierze od nich zależy komfort naszej pracy. Jeśli stół będzie za niski, a krzesło niewygodne – nie będziemy umieli skupić się na wykonywanym zadaniu, a z pewnością szybko zaczniemy również odczuwać dotkliwe bóle kręgosłupa. Wybierając wyposażenie do biura, powinniśmy kierować się ergonomicznością. Nie ma co oszczędzać na swojej wygodzie, ponieważ szybko tego pożałujemy.

Biurko powinno mieć odpowiednią wysokości i nie może powodować, że pisanie na klawiaturze czy operowanie myszką jest kłopotliwe i nie bardzo mamy gdzie położyć ręce. Monitor musi natomiast znajdować się na odpowiedniej wysokości, jeśli chodzi o nasz wzrok – jeśli zapomnimy o tym, wybierając biurko, nasze oczy bardzo szybko będą męczyły się w trakcie pracy.
Krzesło biurowe musi natomiast być przede wszystkim wygodne. Najlepiej, jeśli możliwa jest regulacja jego wysokości tak, żebyśmy bez trudu mogli dostosować ją do naszego wzrostu. Konieczne są podłokietniki, dzięki którym nasze ręce szybko się nie męczą i regulowane, profilowane oparcie. W trakcie wielogodzinnej pracy przy biurku musimy bowiem zachowywać prawidłową postawę – jeśli nie chcemy narazić się na łamanie w krzyżu.

Inne meble gabinetowe. Co oprócz biurka i krzesła powinno znaleźć się w biurze?

Wbrew pozorom biurko i fotel to nie jedyne meble, które powinny znaleźć się w gabinecie. W dobrze wyposażonym miejscu pracy powinny znaleźć się również takie meble biurowe jak regały na książki i dokumenty oraz komody, najlepiej zamykane na kluczyk, w którym będziemy mogli trzymać najcenniejsze drobiazgi. Wybierając meble do biura powinniśmy zwracać uwagę na jakość ich wykonania. Regały muszą być solidne, gdyż w przeciwnym razie nie wytrzymają ciężaru segregatorów z dokumentami, książek czy innych materiałów drukowanych. Warto zastanowić się, ile potrzebowali będziemy półek otwartych, z łatwym dostępem, na przykład do dokumentów, po które często sięgamy, a ile zamkniętych – na archiwa czy mniej potrzebne rzeczy.