łóżka sypialniane

Przez długie lata nie zwracano uwagi na aspekty wizualne łóżek – ich głównym celem był po prostu nocny wypoczynek. W ostatnim czasie się to jednak zmienia i łóżka sypialniane – jak i całe sypialnie – prócz spełniania swojej oczywistej funkcji pełnić zaczynają rolę dekoracyjną – niczym domowy salon są nie raz wizytówką, choć nieco intymniejszą, całego mieszkania.

Łóżka do sypialni – wygoda czy estetyka?

Dziś niemalże każdy z nas chce posiadać jednocześnie ładnie urządzone i funkcjonalne mieszkanie. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji sypialni – szukamy pomieszczeń przestrzennych, eleganckich i takich, które po ciężkim dniu pracy pozwolą nam się wyciszyć i zregenerować przed kolejnymi wyzwaniami.

Kluczowym elementem każdej sypialni jest bez wątpienia łóżko. Warto je dobrać tak pod względem wygody – wszak w sypialni spędzamy niemalże 1/3 swojego życia, musi być, więc ono wygodne – jak i z uwzględnieniem naszych potrzeb estetycznych. Tak jak w przypadku jedzenia, które „jemy” także oczami, tak przy wyborze łóżka powinniśmy również kierować się wyglądem samego mebla. Odpowiednio dobrany model, który idealnie wpasuje się w wystrój pomieszczenia i znajdujące się tam dodatki, jest równie ważny dla naszego zdrowego odpoczynku jak nawet najwygodniejszy materac.

łóżka sypialniane

Wielkość łóżka sypialnianego – bo rozmiar ma znaczenie

Na rynku dostępne są niezliczone ilości łóżek – od prostych stelaży pod materac, przez łóżka drewniane, tapicerowane na kontynentalnych kończąc. Każde z zestawem swoich własnych zalet i wad, każde do innych zastosowań i do innego typu pomieszczeń – niezależnie od tego, czy szukamy modelu pojedynczego czy łóżka małżeńskiego. Na który się, więc zdecydować?

Wybór łóżka nigdy nie jest prostą czynnością – przez długie lata rzutował będzie, na jakość naszego snu, a co za tym idzie samopoczucia, z którym budzić będziemy się każdego poranka. Przy wyborze typu łóżka rozpocząć należy od określenia metrażu sypialni, jak i naszego zapotrzebowania – tego ile osób będzie na nim spać. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż zbyt duże łóżko zwyczajnie zagraci sypialnie, zbyt małe z kolei nie pozwoli na odpoczynek odpowiedniej jakości i będzie po prostu utrapieniem.

Łóżko tapicerowane, drewniane, a może kontynentalne? – czyli na jaki rodzaj łóżka się zdecydować

W przypadku mniejszych mieszkań i przestrzeni sypialnianych bardzo ważną kwestią może być dodatkowe wyposażenie samego łóżka. Szuflady na pościel, ręczniki czy mniej używaną odzież mogą okazać się zbawieniem, gdy dysponujemy ograniczonym metrażem. Jeśli chodzi o sam typ łóżka, dobrać należy go w harmonii z resztą pomieszczenia i znajdującymi się tam dodatkami.

Drewniane łóżko łatwo jest spójnie połączyć z szafą czy komodą, a całość uzupełnić można ciekawymi dodatkami. Łóżka tapicerowane z kolei pokryte są w całości tkaniną tapicerską, na ogół w jednym kolorze, przez co świetnie sprawdzą się jako finalny element sypialni, który nada jej ostatecznego szlifu. Łóżka kontynentalne, które zbliżone wizualnie są do łóżek tapicerowanych, przez swoją nieco kanciastą formę spiszą się doskonale jako element aranżacji nowoczesnego pomieszczenia.