We wszystkich pomieszczeniach, w których jest mało miejsca, można zamontować szafę z przesuwnymi drzwiami. Jak dobrze zaprojektować szafę przesuwną? To nie jest bynajmniej pytanie retoryczne, ponieważ spróbujemy udzielić na nie odpowiedzi.

Zagospodarowanie przestrzeni, czyli jak zaprojektować szafę przesuwną

Szafę przesuwną można zamontować w wolnej przestrzeni albo we wnęce. Niezależnie od koncepcji i możliwości pomieszczenia warto pewne elementy wziąć pod uwagę w celu uniknięcia błędów, których później już nie da się skorygować. Jak dobrze zaprojektować szafę przesuwną?

To pytanie stawia sobie wiele osób urządzających dom lub mieszkanie. Podstawowym kryterium projektu są wymiary. Nie należy robić zbyt szerokich półek, ponieważ pod wpływem obciążenia mogą one ulec odkształceniu, co w konsekwencji doprowadzi do niezbyt miłego widoku po otworzeniu szafy.

Funkcjonalna szafa przesuwna

Jak dobrze zaprojektować szafę przesuwną i być zadowolonym?

Szafę najlepiej zaprojektować niejako warstwami. Na samym dole dobrze byłoby zaplanować umieszczenie w niej na przykład dostępnych w sprzedaży, eleganckich koszy. Przechowywane w nich rzeczy z łatwością można będzie wyjąć, gdy tylko będą potrzebne (można w nich na przykład w ciągu lata przechowywać szaliki, czapki, czy rękawiczki).

Jak dobrze zaprojektować szafę przesuwną pod kątem wieszania ubrań?

Ten aspekt wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Jeżeli jest go zbyt mało, nie należy dopuszczać do tego, żeby ubrania się gniotły albo była zahaczane drzwiami przesuwnymi. Gdy zachodzi taka obawa, można, a nawet trzeba zastosować alternatywne rozwiązanie. Zamiast podłużnego wieszaka warto wykorzystać wieszak poprzeczny, ponieważ w ten sposób uchronimy ubrania przed niszczeniem.

Praktyczna szafa

Jak dobrze zaprojektować szafę przesuwną i maksymalnie ją wykorzystać?

Warto przemyśleć, jak zaprojektować szafę przesuwną, żeby można było przechowywać w niej inne rzeczy. Pozornie nieznaczący fragment szafy będzie bardzo przydatny, jeżeli uda się do niego schować deskę do prasowania, suszarkę do bielizny czy chociażby odkurzacz.