Budowa domu trwa wiele długich miesięcy jeśli nawet nie lat. Rzecz jasna tempo robót w dużej mierze zależy od pieniędzy. Zależy również od dobrej organizacji. Budowę domu z pewnością ułatwi wykonanie odpowiedniego harmonogramu.

Jak zacząć budowę domu?

Etap pierwszy budowy dotyczy planowania. Za jego sprawą inwestor będzie mniej więcej wiedział ile pieniędzy potrzebuje na wykonanie poszczególnych prac. To pozwoli określić ile pieniędzy będzie kosztowała cała budowa. Nie zapominajmy też o aspektach formalnych. Na budowę domu trzeba uzyskać specjalne pozwolenie wydawane przez urząd gminy, trzeba znaleźć dobrego kierownika budowy oraz zgłosić w odpowiednim starostwie powiatowym rozpoczęcie robót.

Uporządkowanie terenu

Budowę domu najlepiej zacząć od uporządkowania terenu na, którym ma się znaleźć. Wtedy łatwiej będzie się poruszać. Pozostałą ziemię można będzie później wykorzystać do aranżacji ogrodu. Dobrze jest pomyśleć o budowie specjalnego składziku na narzędzia. Trzeba też wydzielić miejsce na składowanie materiałów budowlanych jak cegły czy piasek.

Rzecz jasna miejsce, gdzie ma powstać nasz przyszły dom powinno być ogrodzone i podłączone do wszelkich mediów. Woda, energia elektryczna są przecież niezbędne. Z myślą o ekipie budowlanej warto też postawić tymczasowy wychodek. Skoro już mowa o niej to trzeba ją znaleźć. W pierwszej kolejności najlepiej szukać z polecenia. Fachowcy, z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem to gwarancja udanej budowy.

Plan budowy

Najkorzystniej planować budowę na maksymalnie 12 miesięcy. Są jednak tacy, którzy namawiają do tego by w jednym roku dom doprowadzić do stanu surowego a dopiero w roku następnym go wykończyć. Na pewno w naszej strefie klimatycznej wykonanie prac ziemnych lepiej zaplanować na wiosnę, gdy temperatura jest wyższa niż 5 stopni.

Etapy budowy domu

Pierwszym etapem budowy jest oczywiście wykonanie fundamentów.

Budowa domu krok po kroku pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów w czasie budowy. Gdy fundamenty są już gotowe od razu można przejść do drugiego etapu budowy w postaci doprowadzenia domu do stanu surowego otwartego.

Etap bardzo ważny, bowiem dom rośnie w oczach. To właśnie teraz jest najwyższa pora na budowę ścian nośnych i wewnętrznych, stropów, schodów oraz dachu. Profesjonalna ekipa budowlana jest na wagę złota. Wiosną panują wyższe temperatury dzięki czemu można prowadzić prace mokre konieczne na tym  etapie budowy. Inwestor będzie miał dzięki temu pewność, że zaprawa dobrze się zwiąże.

Najczęściej stosowanym materiałem na stropy jest strop z prefabrykatów bądź wylewany. Ten pierwszy pozwala na oszczędność czasu na budowie. Gotowe elementy, przygotowane wcześniej w fabryce przyjeżdżają na miejsce budowy. Wystarczy je jedynie zamontować.

Pamiętajmy im mniej skomplikowana bryła dachu tym niższy koszt jego budowy. Wiele również zależy od tego jaki materiał został zastosowany do wybudowania dachu. Najtańsze blacho-dachówki nie prezentują się tak dobrze jak dachówki ceramiczne. Te drugie jednak są sporym ciężarem dla więźby dachowej. Ogólnie rzecz biorąc budowa domu do etapu surowego pochłania nawet 45 % funduszy przeznaczonych na budowę.

Stan surowy zamknięty domu

W następnej kolejności dom należy doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. W budynku powinny być już wstawione drzwi i okna, brama garażowa. Wtedy zwykle też inwestorzy planują przerwę w budowie do następnego roku. Tak dochodzą do kolejnego etapu budowy domu w punktach zbliżamy się do końca.

Wykończenie domu

Ostatnim etapem budowy domu jest wykończenie. Wielu twierdzi, że etap ten w dosłownym znaczeniu może wykończyć inwestora. Zacząć należy od wykonania instalacji. Instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i grzewcza wymagają osobnych fachowców.

Dopiero jak instalacje zostaną wykonane można zabrać się za wykończenie domu. Czyli można planować tynkowanie, malowanie, układanie podłóg czy płytek ceramicznych. Rzecz jasna na koniec budowy odpowiedniego zagospodarowania wymaga plac budowy.

Z pewnością miejsce to będzie trzeba odpowiednio uporządkować. Nie zapomnijmy też dopełnić formalności. O zakończeniu prac budowlanych należy poinformować powiatowy inspektorat nadzoru. Po wszystkim pozostaje jedynie zorganizować przeprowadzkę i cieszyć się nowym pięknym domem.