Technologia budowlana SCS wywodzi się z Nowej Zelandii, jednak już zdołała przedostać się do innych krajów w tym także europejskich, gdzie z każdym rokiem zyskuje na popularności. System ten można zakwalifikować do budownictwa szkieletowego, z tym że drewniany szkielet zostaje tutaj zastąpiony lekkimi profilami metalowymi.

Jeszcze do niedawna ten sposób budowy najczęściej stosowany był w przypadku stawiania różnego rodzaju hal czy innych obiektów o charakterze przemysłowym. Okazuje się jednak, że świetnie sprawdza się on również w budownictwie domów mieszkalnych. Co istotne, specyfika technologii SCS w tym sposób wznoszenia budynku i produkcji elementów nośnych konstrukcji sprawia, że zalicza się ona do jak najbardziej ekologicznych.

Stalowe kanadyjczyki

W przypadku stawiania domów jednorodzinnych w technologii SCS proces budowy przypomina budowę domu szkieletowego. W miejscu drewna używane są przygotowane wcześniej ocynkowane profile stalowe. Ich instalacja jest jednak o wiele prostsza niż w przypadku tradycyjnych domów kanadyjskich budowanych z drewna, ponieważ cała konstrukcja budynku zostaje wcześniej wyprodukowana z dokładnością co do milimetra na niezwykle dokładnych obrabiarkach sterowanych numerycznie.

Zazwyczaj, jeszcze w fabryce, profile łączone są w wygodne w montażu moduły np. ścienne czy stropowe. W ten sposób budowa szkieletu sprowadza się do połączenia ich ze sobą za pomocą wkrętów metalowych. Aby to zrobić nie potrzeba większej wiedzy czy doświadczenia. Elementy są świetnie dopasowane, a lekka konstrukcja w przypadku niezbyt wysokich obiektów nie wymaga nawet udziału w montażu ciężkiego sprzętu.

Wykończenie domu ze stali

Budowa domu stalowego, po postawieniu szkieletu, przebiega podobnie jak w domach z drewna. Ściany zostają przykryte np. płytami OSB i wypełnione odpowiednią izolacją termiczną. Wykończenie wnętrz również przebiega tak jak w przypadku tradycyjnej technologii szkieletowej, gdzie najczęściej stosowane są wełna mineralna i płyty gipsowe.

Przy profilach stalowych pamiętać trzeba o wykonaniu dokładnej izolacji termicznej, ponieważ stal ze swojej natury świetnie przewodzi ciepło, stając się tym samym mostkiem termicznym. Odpowiednia izolacja w tym przypadku całkowicie niweluje tę niezbyt pożądaną właściwość, jaką niestety posiadają budowlane profile metalowe.

Zalety domów ze stali

Do największych plusów stalowych szkieletów należy ich wysoka wytrzymałość, dzięki czemu domy budowane w tej technologii mogą mieć nawet kilka kondygnacji. Przy tym stal jest na tyle lekka, że bez problemu może byś stosowana na mniej stabilnych gruntach, gdzie np. postawienie budynku murowanego pociągałoby za sobą wysokie koszty obejmujące wymianę podłoża i budowę naprawdę solidnych fundamentów.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że stal nie pęka tak jak drewno i nie odkształca się wraz z upływem czasu czy zmianą warunków atmosferycznych, co również często ma miejsce w przypadku drewnianych konstrukcji szkieletowych. Poza tym ocynkowane profile stalowe nie wymagają ani konserwacji, ani impregnacji. A same konstrukcje są o wiele bardziej wytrzymałe i stabilne niż konstrukcje drewniane.

O tym, czy domy ze stali zyskają popularność w Polsce, zapewne niedługo się dowiemy. Coraz więcej firm budowlanych interesuje się jednak tym systemem, zaliczanym jak na razie do budownictwa alternatywnego i niecodziennego. Możliwe, że prostota i szybkość stawiania budynków w tej technologii przekona do siebie większą liczbę inwestorów. Czas pokaże.