To jak przydatna bywa klimatyzacja w domu, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Zwłaszcza latem klimatyzator powietrza przenośny może wydawać się nam idealnym rozwiązaniem. W końcu najczęściej jest tańszy i możemy go przenieść ze sobą tam, gdzie go potrzebujemy. Czy to na pewno najlepsze rozwiązanie? Na rynku istnieje kilka rodzajów urządzeń chłodzących nasze domy na przykład klimatyzator split, klimatyzator przenośny. Spróbujmy wybrać odpowiednie urządzenie dla domu.

Klimatyzacja w domu – który model będzie najlepszy?

Klimatyzator przenośny jak wcześniej zostało wspomniane, może kojarzyć się z mobilnością i oszczędnościami. Jednak nie jest często brane pod uwagę to, jak faktycznie wydajne jest to urządzenie. Zwykle przenośne klimatyzacje trzeba umieścić w pomieszczeniu tak, aby wydechem wychodziły poza jego obręb. W mieszkaniu najczęściej miejscem tym będzie okno. Niestety wraz z otwartym oknem żar upału napłynie do pokoju z łatwością. Z definicji widać, że skuteczność klimatyzacji przenośnej zostanie przez to ograniczona. Jak widać, faktyczna wydajność układu chłodzenia jest najważniejszych czynnikiem, który powinien wpłynąć na nasz zakup. Można tutaj nadmienić, że instalacje przenośne są stosunkowo głośne. Jeżeli komuś to nie przeszkadza (bo na przykład i tak pracuje w hałaśliwym miejscu) to być może jest to rozwiązanie dla niego. Zwłaszcza jeżeli nie ma możliwości zainstalowania stałego urządzenia.

Znacznie wydajniejsze są instalacje split. Split to z języka angielskiego podział. To bardzo trafna nazwa dla urządzenia. Część regulująca temperaturę znajduje się bezpośrednio w chłodzonym pomieszczeniu, część pozbywająca się nadmiaru gorąca poza nim. Instalacje te są wmurowane w ścianę domu. Jednak koszty tego rozwiązania potrafią być większe i zwykle składają się na nie zużyta energia i wkłady do klimatyzacji. Niekiedy trzeba będzie doliczyć też serwis. Koszta nie będą tak bardzo odczuwalne dla osób, które po prostu chcą cieszyć się tą technologią.