Od mocy klimatyzatora zależy między innymi fakt, czy będzie on chłodził pomieszczenie do odpowiedniej temperatury. Jeśli będzie ona zbyt mała, może okazać się, że klimatyzator nie spełnia naszych oczekiwań.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do domu?

Przy zakupie klimatyzatora powinniśmy uważać nie tylko na deficyt mocy, ale również jej nadmiar. W tym drugim przypadku może okazać się, że kupiliśmy urządzenie, którego możliwości nie będziemy mogli wykorzystać, a to ostatecznie przełoży się na to, że przepłacimy za zakup klimatyzatora. Co więcej, w przypadku klimatyzatorów o zbyt dużej mocy, możemy się spotkać z częstym załączaniem i odłączaniem sprężarki, które przekłada się na szybsze zużycie urządzenia.

Klimatyzery przenośne, czy klimatyzatory dobrane do wielkości pomieszczenia?

Klimatyzatory stacjonarne (np. klimatyzator LG) dobiera się wielkości pomieszczenia, w którym mają działać. Dzięki temu unikniemy niedostatku lub nadmiaru mocy. Nieco inaczej jest, gdy kupujemy klimatyzatory przenośne, które dają nam możliwości dopasowania mocy. Mimo że są to urządzenia mobilne i z samego założenia powinny dobrze funkcjonować w wielu pomieszczeniach, to niestety trudno nazwać je uniwersalnymi (takimi, które dobrze będą sprawować się we wszystkich pokojach).

Dobieranie mocy klimatyzatora — jak to zrobić?

Właściwą moc klimatyzatora można określić na dwa sposoby. Jednym z nich jest metoda orientacyjna wskaźnikowa, a drugą jest znacznie bardziej dokładna specjalistyczna odbywająca się przy pomocy programu komputerowego.

W metodzie wskaźnikowej zakładamy, że zapotrzebowanie na chłód w pomieszczeniu wynosi 80-150 W/m². W związku, z czym możemy zobaczyć, że klimatyzator o mocy do 2.5 kW, powinien wystarczyć do chłodzenia pomieszczenia od 15-30 m2. W przypadku większych pomieszczeń (60-80 m2) konieczny będzie już klimatyzator o większej mocy 7 kW.

Jak widać dobór mocy na podstawie tej metody jest mało precyzyjny. A wyniki są dość rozbieżne. Jeśli chcemy zapewnić urządzeniu maksymalną wydajność i nie przepłacać, lepiej skorzystajmy z drugiej metody pomiarowej.