Salon z antresolą to dla większości osób urządzających dom lub mieszkanie nie lada zagadka aranżacyjna. Wielu z nas marzy o posiadaniu pokoju z antresolą, jednak gdy stajemy się jego posiadaczami nie wiemy jak wybrnąć z nietypowej do aranżacji przestrzeni. Jak więc wydzielić strefy w mieszkaniu, by otwarta góra salonu i jej funkcje nie kolidowały z niższą częścią pomieszczenia?

Aranżacja salonu z antresolą

Decydując się na salon z antresolą, trzeba wiedzieć, jaki ma on wpływ na aranżację wnętrza, a także na komfort i sposób życia mieszkańców. Antresola to nieustannie modne rozwiązanie, stwarzające wiele niebanalnych możliwości. Jest też świetnym rozwiązaniem architektonicznym do zagospodarowania wysokich pomieszczeń. Jednak w aranżacji pokoju z antresolą warto przede wszystkim zwrócić uwagę na akustykę. Wysokie pomieszczenia charakteryzują się zupełnie innymi cechami odbijania dźwięku niż niskie. Można się o tym przekonać np. w kościele. Należy więc wziąć pod uwagę fakt, że zarówno na górze, jak i pod antresolą nie należy umieszczać telewizora czy sprzętu odtwarzającego muzykę.

Pokój z antresolą

Jakie oświetlenie do salonu z antresolą?

Oświetlenie sztucznym światłem może sprawić nie lada wyzwanie w pomieszczeniu z antresolą. Głównie za sprawą wysokości pomieszczenia. Nie do każdego wnętrza pasują wielkie, oporowe żyrandole, a trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości oświetlenia od podłogi, która nie powinna przekraczać 6 m. Aby w jak najbardziej komfortowy sposób rozwiązać problem oświetlenia warto zdecydować się na lampy na długich linkach lub silne światła sufitowe. Kolejnym rozwiązaniem jest zamontowanie światła bezpośrednio pod antresolą i osobnego w jej górnej części. Dzięki takiemu zabiegowi antresola staje się mniej widoczna z perspektywy salonu, który tym samym zyskuje bardziej kameralny charakter.

Salon z antresolą – nowe perspektywy

Mimo swojej specyficznej charakterystyki aranżacji antresola jest bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem. Niewątpliwie urozmaica ona wygląd salonu i nadaje mu bardzo oryginalny klimat. Pozwala też spojrzeć na salon z innej perspektywy niż normalna. Dzięki temu mamy większe możliwości aranżacji wnętrza i wydzielenia stref.