Prawidłowa wentylacja w domu jednorodzinnym to coś więcej niż tylko zastosowanie najbardziej podstawowego systemu wentylacji grawitacyjnej. Coraz powszechniejszą wiedzą jest to, że w mniej sprzyjających warunkach pogodowych wentylacje tego typu mają ograniczoną sprawność. Oczywiście w rezultacie mieszkańcy danej nieruchomości odczuwają na co dzień negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Pozostaje więc pytanie, jak to zmienić?

Wentylacja naturalna a wentylacja hybrydowa

O ile wentylacja grawitacyjna zwana też wentylacją naturalną nie jest w pełni skuteczna o każdej porze roku, o tyle wentylacja hybrydowa jest w stanie poprawić ogólną skuteczność systemu bez względu na warunki na zewnątrz domu. Wentylacja mechaniczna połączona z wentylacją grawitacyjną w jeden sprawnie działający i uzupełniający się system to właśnie wentylacja hybrydowa. W systemie takim często stosuje się czujniki które, bez zbędnej uwagi domowników automatycznie uruchomią odpowiedni tryb pracy wentylatorów. Sensory te mogą odczytywać w czasie rzeczywistym poziom wilgotności powietrza w domu lub śledzić szybkość przepływu mas powietrza przez układ wentylacyjny. Jeżeli dane te różnią się od domyślnie zaleconych, system wentylacji mechanicznej zostaje włączony. W ten oto sposób domownicy mogą cieszyć się napływem świeżego powietrza bez względu na porę roku. Łatwo sobie wyobrazić, że wentylacja uruchamiana w chwili, gdy jest akurat potrzebna, przyniesie w perspektywie czasu spore oszczędności domownikom.

Pamiętajmy, że nawet najlepszy system wentylacji hybrydowej nie będzie skuteczny bez sprawnie działających pozostałych komponentów w nim zawartych. W domu powinny być zainstalowane działające nawiewniki okienne, ewentualnie ścienne. Kominy i nasady kominowe powinny być w pełni drożne, corocznie sprawdzane przez specjalistów z branży kominiarskiej. W ofercie na rynku dostępne są systemy wentylacji hybrydowej wielu producentów dlatego każdy właściciel domu jednorodzinnego znajdzie produkt adekwatny do jego potrzeb. Szeroki wybór produktów dostępny jet również między innymi na www.e-kominy.pl.