Wybór odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych nie jest wcale taką prostą sprawą, warto więc wiedzieć, czym się kierować decydując się na konkretne rozwiązanie. Ważne jest szczególnie to, aby mieć informacje o tym, jakimi parametrami powinien się on charakteryzować, co z pewnością ułatwi nam podjęcie ostatecznej decyzji.

Płytki ceramiczne — od czego zależy wybór kleju?

Przed zakupem odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych trzeba przede wszystkim określić swoje potrzeby, biorąc pod uwagę trzy ważne aspekty. Pierwszym z nich jest miejsce zastosowania, a więc warunki związane z późniejszym użytkowaniem — inny klej przeznaczony jest do mocowania płytek w pomieszczeniach, a inny np. na elewacji. Kolejną sprawą jest podłoże, do którego przyklejać będziemy płytki. Inne kleje stosuje się w przypadku montażu płytek na tynku cementowanym, a inne, jeżeli płytki przyklejane są na płycie OSB. Ostatnią sprawą jest rodzaj płytek ceramicznych — inne kleje przeznaczone są, chociażby do zwykłej glazury, a inne np. do terakoty.

Biorąc pod uwagę te trzy aspekty, zestawiamy je z informacjami producenta zawartymi na opakowaniu. Ważne jest szczególnie to, aby wybrany klej spełniał wszystkie wymienione wyżej punkty.

Jaki klej będzie odpowiedni do określonego typu płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne cechują się przede wszystkim tym, że ich wybór na rynku jest naprawdę szeroki. Poniżej omówione zostanie kilka rodzajów wraz z określeniem, jaki klej będzie dla nich odpowiedni:

Płytki gresowe

W przypadku tego rodzaju płytek najczęstszym problemem jest to, że gres stworzony jest do dużych formatów, a to powoduje, że do mocowania takich okładzin musimy stosować elastyczne zaprawy klejące, cechujące się podwyższoną przyczepnością — minimum klasa C2 (według normy PN-EN 12004).

Płytki szklane

Płytki szklane to jedne z najtrudniejszych do zamocowania okładzin — cechują się przede wszystkim tym, że są bardzo delikatne, nasiąkliwe oraz niezwykle szybko reagują na zmiany temperatury. Jeżeli chodzi o kleje do takich płytek to, te właśnie wymagania spełniają elastyczne dwuskładnikowe cementowe zaprawy klejące klasy C2 S2.

Terakota

Z racji tego, że terakota to rodzaj płytek, który bardzo często jest stosowany na zewnątrz, należy wybierać kleje, które cechują się właściwościami zarówno mrozo, jak i wodoodpornymi o odkształcalności określonej klasą S2.

Bardzo duży asortyment, jeżeli chodzi o kleje do płytek ceramicznych, sprawia, że niezwykle ciężko wybrać odpowiedni, warto więc przed rozpoczęciem prac glazurniczych omówić wybór kleju z fachowcem, który z pewnością podpowie nam odpowiednie rozwiązanie.