Tymczasowe obiekty budowlane pojawiają się na każdym placu budowy. Służą one niekiedy do przechowywania wrażliwych na zmienne warunki atmosferyczne materiałów, ale także do wypoczynku osób pracujących na budowie. Co warto wiedzieć o kontenerach postawionych na placu budowy? Sprawdźmy.

Kontenery budowlane – najważniejsze informacje

Kontenery budowlane na placach budowy można stawiać bez żadnych dodatkowych zezwoleń. To spore udogodnienie dla już obarczonych wypełnianiem całej masy formalności inwestorów. Wystarczy, że posiadamy zezwolenie na prace, które mają miejsce na placu budowy i możemy bez przeszkód postawić również kontener. Inaczej sprawa jednak wygląda wtedy, gdy postawienie kontenera nie ma związku z budową na placu. Tą kwestią nie będziemy się zajmować w tym artykule.

Formalności mamy już za sobą, dlatego możemy zastanowić się, czy i dlaczego powinniśmy postawić kontener na placu budowy.

Kiedy postawić kontener budowlany?

Kontenery budowlane to jeden z najpopularniejszych sposobów na organizację zaplecza budowlanego na placu budowy. Niewielkich rozmiarów, modułowe konstrukcje są łatwe do instalacji – na ich postawienie nie musimy marnować dodatkowego czasu – a jednocześnie w zasadzie niezbędny wszędzie tam, gdzie znajdują się materiały budowlane i pracownicy.

Kontener posłuży im jako schronienie przed zimnem. Będzie to również miejsce dla stróża, jeśli takowy pojawia się na budowie. Obiekt modułowy spełni również rolę magazynu, gdy będziemy musieli znaleźć miejsce do przechowywania sprzętu potrzebnego na budowie lub materiałów, które są wrażliwe na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Kontenery sprawdzają się również w roli budynków administracyjnych. Będą one dobrym pomysłem na placu budowy osiedli. W nich może znajdować się również biuro sprzedaży mieszkań, czy miejsce spotkań agenta z inwestorami.

Dlaczego warto stawiać kontenery modułowe?

Kontenery mają szereg zalet, które są szczególnie cenione przez przedsiębiorstwa z branży budowlanej. Wybierając kontenery koszty postawienia budynków niezbędnych do pracy na budowie ulegają znacznemu obniżeniu, podobnie jak czas, który jest niezbędny na ich montaż.

Moduły montuje się w krótkim czasie. Są rozwiązaniem również stosunkowo tanim. Co więcej, kontenery mogą być używane wielokrotnie – przenoszone w inne miejsca po zakończeniu aktualnej budowy. Charakteryzuje je duża mobilność, co sprawia, że są one bardzo praktycznymi elementami każdego placu budowy. Wnętrza kontenerów mogą być dowolnie zaaranżowane, a nawet posiadać klimatyzację lub ogrzewanie.