Aranżując wnętrze własnego mieszkania lub domu, bardzo często szukamy inspiracji, która nakieruje nas na właściwe tory. W takiej sytuacji, darmowe porady architekta wnętrz mogą okazać się nieocenione. Jeżeli szukasz alternatywy dla tradycyjnie wykończonych ścian – malowanych lub tapetowanych – poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

W ostatnich latach można zaobserwować prawdziwą rewolucję w dziedzinie wykończenia wnętrz. Tynkowane ściany, zwykle kojarzące się z nudą i monotonią, zaczynają ustępować miejsca znacznie bardziej wyrafinowanym aranżacją, nawiązującym do stylu industrialnego i rustykalnego. W tym miejscu pojawia się jeden wspólny mianownik – cegła dekoracyjna do wnętrz.

Cegła odmieni wygląd każdego wnętrza

Mieszkańcy starych kamienic są w tym przypadku na uprzywilejowanej pozycji – wystarczy pozbyć się tynku, aby odsłonić ścianę z przepięknej starej cegły. Nie znaczy to jednak, że osoby zamieszkujące w nowych obiektach, nie mogą cieszyć się stylową aranżacją. W tym temacie, rynek oferuje bardzo wiele rozwiązań – skoro pojawił się popyt, musi pojawić się też podaż. Trzeba tylko określić własne oczekiwania i zdecydować się na konkretny wariant.

Ceglane aranżacje

Cegła rozbiórkowa to najczęściej poszukiwana opcja

Rekordy popularności bije cegła rozbiórkowa, czyli pochodząca ze starych budynków. Osoby zakochane w stylu industrialnym chętnie wykorzystują ją do wykończenia całego salonu (lub każdego innego pomieszczenia), jednak w tym przypadku, należy liczyć się z wysokimi kosztami. Można też zdecydować się na wykończenie pojedynczej ściany lub jej fragmentu, co również przekłada się na zdumiewający efekt, a kosztuje znacznie mniej.

Wariantów jest wiele

Ciekawym rozwiązaniem jest też cegła dekoracyjna do wnętrz, starzona odpowiednimi procesami chemicznymi. Co prawda nie ma tego klimatu, co prawdziwa cegła rozbiórkowa, jednak finalny wygląd aranżacji będzie zaskakująco dobry.

Bardzo dużym powodzeniem cieszą się też cementowa cegła szara, która nawiązuje do kamienic przedwojennej Warszawy. Tę opcję polecamy przede wszystkim miłośnikom wnętrz, utrzymanych w rustykalnym stylu.