Dobrze zaprojektowany system wentylacji, powinien zapewnić nam skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. Porządna wentylacja latem powinna chłodzić, a zimą nie wywiewać niepotrzebnie zbyt dużej ilości ciepła. Wybór wentylacji to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważną kwestią jest również jej odpowiednie zaprojektowanie oraz fachowy montaż. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, dlaczego projektowanie wentylacji jest tak ważne i dlaczego wentylacja w mieszkaniu jest tak bardzo przydatna.

Czy wentylacja w domu jest potrzebna?

Wentylacja najprościej rzecz mówiąc, to po prostu wymiana powietrza w danym pomieszczeniu. Zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz, z kolei w miejsce starego powietrza napływa świeże. Jak łatwo się domyśleć jeżeli w naszym mieszkaniu nie będzie wentylacji, to gromadzić będzie się w nim mnóstwo zanieczyszczeń (np. wydychany przez nas dwutlenek węgla), roztocza, zarodniki pleśni, czy pyłki. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, które nie jest regularnie wietrzone jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Brak świeżego powietrza wywołuje senność, zawroty głowy, osłabienie i rozkojarzenie. Dobrze zaprojektowany system wentylacji pomoże nam pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości i znacząco poprawić komfort naszego życia.

Jak prawidłowo wentylować pomieszczenia?

Wentylowanie mieszkania wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się wielu osobom na pierwszy rzut oka. Na szczęście na naszym rynku jest bardzo wiele profesjonalnych firm, które oferują kompleksowe projektowanie wentylacji, fachowy montaż i serwis. W chwili obecnej najprostszym rozwiązaniem są systemy wentylacji grawitacyjnej, które w naszym kraju cieszą się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. W systemach tych powietrze wpływa do mieszkania przez specjalne nawiewniki, a usuwane jest natomiast za pomocą kanałów wywiewnych, które rozprowadzone są po całym domu. Jest to system stosunkowo tani w wykonaniu, dlatego też cieszy się tak wielką popularnością. Niestety największą wadą tego systemu, są bardzo wysokie koszty związane z ogrzewaniem napływającego zimnego powietrza. W wielu przypadkach korzystając z systemów wentylacji grawitacyjnej nie będziemy w stanie w 100% kontrolować jego ilości. Im chłodniej będzie na dworze, to będziemy musieli niestety wydać więcej na ogrzewanie.

Wentylacja mechaniczna

Firmy, które oferują projektowanie wentylacji, mogą zaproponować nam również wentylację mechaniczną, w której to przepływ powietrza w mieszkaniu wymusza specjalny wentylator. W dzisiejszych czasach możemy spotkać wentylatory wywiewne lub nawiewno-wywiewne. W systemach tych sprawnie możemy kontrolować ilość świeżego powietrza, które wpływa do naszego mieszkania, ale oczywiście musimy liczyć się z kosztami jego ogrzewania.